August 2022 Winners



Best Tiny Superstars

Diomysus

Directed by

Emily Elizabeth Morus-Jones


-


Best Cinematography

999

Directed by

Francesco Luperto


-


Best Director

Gabriel Quimel

For

The Right Hit


-


Best Dance Film

MOON

Directed by

Valeria Y. Gonzalez


-


Best Music Video

Follow

Directed by

Piersaverio Pizzichemi


-


Best Film Score

Silvia

Directed by

Annamaria Bruni


-


Best Script

The Favela Kid

Written by

Alex Martins


-


Best Actress

Minchae Kim

For

167

Directed by

Dongmyeong Kim


-


Best Actor

Jason Woods

For

REWIND

Directed by

Leo Lungaro


-


LGBT Film

Ferb & Lou Play a Game

Directed by

Kaleigh Brown, Jason Lee


-


Short Documentary

The Zapotec Chef

Directed by

Ana Silvia Cantú


Honorable Mention

The Fisherman's Net

Directed by

Christopher Larson


-


Best First Time Filmmaker

Gianpaolo Pupillo

For

Giovanni e la Bicicletta


-


Best Student Film

Twisted Together: U-Turn

Directed by

Kelly Thompson II, Solomon Dobbs


-


Best Animation

Homebird

Directed by

Harry Collins


Honorable Mention

Transportation Station - Vacation Station

Directed by

Sally Basler


-


Women Empowerment

Hold Her Hand

Directed by

Becca Gander


-


Best Feature Documentary

Davoria

Directed by

Robert Gyökér


-


Best Experimental Film

The Duchess of Zion

Directed by

Horace Martins


-


Best Feature Film

Blind Eye

Directed by

Mengameli Nhlabathi


-


Best MicroFilm

DUAL CEREMONY

Directed by

Hoang Vu Nguyen


Honorable Mention

And I never saw her again...

Directed by

André Ibrahim


-


Best Thriller

Snowflake

Directed by

Carter Bowden


-


Best Short Film

Sober

Directed by

Peter Bugyis


Honorable Mention

The Privilege of the Last Wave

Directed by

Stefano Aufiero


***


(Jury Special Selection)


Best Script

Old Heart

Written by

Roger Rapoport


Short Documentary

La piedra en el camino

Directed by

Gabriela Nafissi


Best First Time Filmmaker

Olivia Houston

For

CHUCK-A-LUCK


Best Student Film

Commonality

Directed by

Gabriel Murisier, Jeanne Mestelan


Best Animation

Burbujillo

Directed by

Ursula Echeverria


Best Feature Documentary

Pepperwood: Rising From The Ashes

Directed by

Ian Nelson


Best Experimental Film

Endless Summer

Directed by

Roman Villevoye


Best MicroFilm

Bloody Mary

Directed by

Sreyas Kota


Best Director

Ian McGonigle

For

Redemption


Best Cinematography

Concertina

Directed by

Gabriel Gonzalez Acosta


Best Editing

A malaise that defies an easy explanation

Directed by

Valeria Masso


Best Short Film

The Date

Directed by

Cara Rust