September 2022 Winners


Best DisABILITY Film

Dialogue in the silence and in the dark

Director Igor Pronin


All About City Best Film

Nocturne

Director Jordy Tempelman


Best Cinematography

Into the Light

Director Moses Fiddian-Green

Cinematography Moses Fiddian-Green


Best Director

Teng ( Miracle ) Ma

For

So Long


Best Dance Film

THE CELL

Directors Po Cheng Tsai, Meng


Best Script

High Water

Writer Caitlin Brands


Music Video

Dark Disco

Directed by

Lauren Hardt


Music Video

Honorable Mention

Staunton Road - Someday

Directed by

Kyle Sydness


Best Comedy

Love, Covid Style

Director Michael Taylor


Best Horror

Vision of the Vampyre

Directed by

James Caley


Best Film Score

Christabel Rhapsody for Violin and Orchestra

Author Albert Syeles


Best Editing

The Longing (aka Hiraeth)

Director Cas Taylor


Best Actress

Yoon-Soo

For

To Father

Directed by

Jae-Feel Hwang


Best Actor

Enzo Zelocchi

For

No War

Directed by

Enzo Zelocchi


LGBT Film

Call me Damien

Director Sonja Mayer


Best Student Film

Anxiety in Peace

Director Lindon Clarke


Best Student Film

Honorable Mention

Worthless

Director Shireen Ayache


Best Student Film

Honorable Mention

i don't wanna go

Director Max Vadset


Best Student Film

Honorable Mention

New Math - Official Music Video

Director Evan Olow


Best Student Film

Honorable Mention

What Am I Looking For

Directed by

Jingmin Liu


Best Animation

Art and Gender in South Sudan

Director Louis Netter


Best Animation

Honorable Mention

A Midwinter Night's Dream

Director Mike Ryan


Best Experimental Film

How do I clean the river?

Director Louis Djalili


Feature Documentary Film

Vital Passage

Director Kyle Hufford


Feature Documentary Film

Honorable Mention

House of David "Life Everlasting"

Directed by

Robbie D Byrd


Feature Documentary Film

Honorable Mention

Objectif 2050

Directed by

Marc Augey


Best Feature Film

CARPE DIEM

Director MIGUEL ANGEL CAST


Best Short Film

BROKEN

Directed by

Daniel Lofton, Gabriela Rodriguez-Garcia


Best Short Film

Honorable Mention

To Father

Directed by

Jae-Feel Hwang


Best Short Film

Honorable Mention

Pretty Boy

Directed by

Ryan Sagun, Shawn Kosmakos


Best Thriller

The Copy

Directed by

Ryan Christopher


Best Producer

Pater Noster

Directed by

Mikolaj Kopec


Best Drama

Serendipity

Directed by

Armand Francois


Special Selection


Best Horror

Cycle

Directed by

Nazar Balanov


Best Student Film

The Desire of Blind Box

Directed by

Yuting Huang


Best Director

Mark Justine Ecaldre Aguillon

For

Last Day Off


Best Short Film

NOTHING LASTS

Directed by

Zhuang Xiaosheng


Best Actor

Jae-Feel Hwnag

For

To Father

Directed by

Jae-Feel Hwang


Best Cinematography

The Guest

Directed by

Vignesh 'Kaushik' Vaithyanathan