September Winners


Tiny Superstars Best Film

Tina Times Two

Directed by

BONNIE DEMPSEY


Best Cinematography

The Attaché

Directed by

André Stringer


- Honorable Mention

PAGE TURNER

Directed by

Christian Grüner


Best Trailer

Volkov Origin

Directed by

George Dibble


Best Director

Nikodem Rautszko

For Halter Ego


Best Dance Film

13%

Directed by

Alexis Iritani


Religion & Faith Best Film

Lost Soul Parts

Directed by

Maziar Ghaderi


Best T.V Series

The Gliwensbourg Chronicles

Directed by

EMILIE TOMMASI


Best Music Video

Estella Dawn: "Pretty"

Directed by

Gio Toninelo


- Honorable Mention

M le Maudit "Khedira"

Directed by

David Fitt


Best Comedy

NO FITNESS - NO LOVE

Directed by

Yuri Maslak, Olga Tugaeva


Best Horror

MUSHI

Directed by

Odin Jurray


Best Thriller

Hollow Walls

Directed by

Michael Minard


Best Film Score

The Monster Inside

Directed by

Ashley Hammelman


Best Editing

The Militiaman

Directed by

David Peter Hansen


Best Script

All the Wrong Things

Written by

Chelsea Gonzalez


Best Actress

Maggie Crosby

For 'R.I.P.'

Directed by

Hannah Dorsett


Best Actor

Kevin Jollimore

For 'Five Pounds of Pressure'

Directed by

Liam Petite


Best War Film

Sashka. A Soldier's Diary

Directed by

Kirill Zaitsev


Best LGBT Film

The Square Circle

Directed by

Usha Sharma


- Honorable Mention

Drag Queens Must Die!

Directed by

Robby Kendall


Best Short Documentary

NUMDI OODI true history

Directed by

Angel Galmes Sureda


- Honorable Mention

My Family Trees

Directed by

Roshi Givechi


- Honorable Mention

Geblendet

Directed by

Lauren Minder


- Honorable Mention

TOMORROW

Directed by

Bethany Snyder-Morse


Best First Time Filmmaker

They call me

Directed by

Dmitry Elizarov


- Honorable Mention

Chronostalgia

Directed by

Victor Hernandez-Urbina


Best Student Film

Walk Alone

Directed by

Lamu Shangchoo


- Honorable Mention

Caroline

Directed by

Patricia Vidal Delgado


- Honorable Mention

Berlin - Life Behind the Wire

Directed by

Stephen Kitchener


- Honorable Mention

Atop A Grassy Hill

Directed by

Reuben Goldblum


- Honorable Mention

Flight Risk

Directed by

Sophia Pierre


Best Animation

Nanakorobi (Seven Falls)

Directed by

Glenna Burmer, Gaby Breiter


- Honorable Mention

An Orchestrated Evil Professor

Directed by

Susan Lim, Christina Teenz Tan, Samudra Kajal Saikia


Women Empowerment Best Film

I Want to Look Like That

Directed by

Chloe Raymond-Lebel


Best Experimental Film

WOMAN

Directed by

Lillian Carter


Best Feature Film

Lonesome

Directed by

Tony K Hall


- Honorable Mention

STASH

Directed by

George Rodriguez


- Honorable Mention

Friends In Deed

Directed by

Jason William Power


Best MicroFilm

A Fistful of Ketchup

Directed by

John Maslowski


Best Short Film

LA PLAINE VERTE

Directed by

Sébastien Haddouk

- Honorable Mention

SCRED TBM

Directed by

Kevin Le Dortz


- Honorable Mention

All In Good Time

Directed by

Bonnie Dempsey


Special Jury Selection

Best Director

Zung La

For 'Faded'


Special Jury Selection

Best Film

The Women of Colour Project

Directed by

Vittoria Alonso, Bailey James